حادثه‌ای در جوار ماه

هنگامی که اولین سفینه ایرانی روی کره‌ی ماه نشست ، دقیقا در جگرفروشی خیابان کارگر بعد از سفارش دادن ده سیخ جگر و یک دوغ بود که کشته شد . ده دقیقه بعد، دستهایم را که شستم ، پاکت وزین را باز کردم و تراول‌های نو و تا نخورده را نگاه کردم .

- نپرس فقط کارت را بکن .

نپرسیده بودم و فقط کارم را انجام داده بودم و حالا این تراول‌های خوشرنگ در دستانم وول می خورد.

"فضانوردان ایران موفق به فرود در ماه شدند . "

به مردان معلق که به طرز احمقانه‌ای در فضا‌ی سیاه تلوتلو می خوردند و چون کودکان دو ساله قدم برمی داشتند نگاه کردم . تراول ها را دانه‌دانه شمردم و دوباره در پاکت گذاشتم .

در پی این موفقیت ... هزاران چهره از خوشحالی همدیگر را می بوسیدند . شاید احمقانه‌ترین صحنه‌ای بود که می دیدم . روی کاناپه ولو شدم و سیگاری روشن کردم و زیر سیگاری را روی شکمم گذاشتم . چشمان نیمه بازم مردانی را می دید که راه رفتن دوسالگیشان را تمرین می کردند .

 وقتی فریاد نزده بود خوشحال شدم . حدس می زدم بدون درد باشد . پاکت تراول‌ها را روی شکمم کنار زیرسیگاری گذاشتم . با هر نفس کشیدن پولدار شدن را حس می کردم . صورت‌های ریش دار همدیگر را می بوسیدند .

- چرا ؟

همیشه می گذاشتم سئوالاتشان را بپرسند . این روش من بود ، در حقشان لطف می کردم.

- نپرسیدم !  علاقه‌ای نداشتم که بپرسم .

سیگار دود می کرد . تراول‌ها سنگین‌تر و سنگین‌تر می شدند . مردان فضایی حالا بزرگ شده بودند و رو به دوربین لبخند می زدند و دست تکان می دادند . می دانستم روزی این اتفاق خواهد افتاد . مردان فضایی همدیگر را می بوسیدند . مردان ریش دار راه رفتن دو سالگیشان را تمرین می کردند .

 فکر می کنم بدون درد بود . اشک در چشمانش جمع شده بود. نگاهش کردم تا بداند که از هیچ چیز هراس ندارم .

تراول‌ها به سنگینی سرب شده بودند . با صدای جیغ کتری چشمانم باز شد . نگاهی به اطراف انداختم. زنگ ساعت همه‌چیز را به هم ریخت . باید سریع آماده می شدم و برای کل اداره نان می گرفتم. 

/ 10 نظر / 4 بازدید
honarpisheh

kheili ghashang o jaleb bud. yani mardaneh irani ham mitunad ru mah rah berand. yani ... nemidunam.

عمار

کم کم داشتک نگران سیگار میشدم که خودش دویاره آمد

کتایون

آی خانوم کجا ؟کجا؟... ...چقدر پست نخوانده اینجا هست. یه کمی صبر کن ما هم برسیم

هاD

خیلی قشنگ نوشتین . توهم ! واقعیت ! حسرت ! عب افتادگی ! شاید غیر از این‌ها . یاد کتاب " داستان‌های کوتاه برای بچه‌های ریش‌دار " جمال‌زاده افتادم .

قلم فرانسه

من اینا رو قبلن از همون پا گرفتن وبلاگ شوکا بهش گفته بودم که خانم تند میری. . .یه مدت دندون رو جیگر گذاشتم. . .

دیگری

سلام. مبارک. خواب خوش. چخوف بخونی ...

دختر نارنج و ترنج

چقدر غیرمنتظره بود آخرش!! البته تو همیشه عادت داری ما رو غافلگیر کنی.. و این کارت معرکه ست!!! سپاسگزارم ازت عزیزم.. شاد باشی....

سیاوش

رد پای سیگار و زیرسیگاری روی شکم....خوشم اومد اما سنگینی به خاطر زیرسیگاری بود یا نئشگی دود سیگار و نه تراول.نه؟

کتایون

خب اینو خوندم. قشنگ بود. تداخل جمله ها شمردن تراول ها ... دیگه حسابی آدم احساس می کنه این داستان رو یک آدم معروف نوشته[لبخند]

کتایون

من عقب ماندگی هام جبران شد. ممنون که صبر کردی[ماچ]