لانه های عقاب نا تمام

براق کننده ی ماشین ظرفشویی ، بستنی زمستانی ، ماکارونی ، استون . براق کننده ی ماشین ظرفشویی ، بستنی زمستانی ، ماکارونی ، استون .

- زهرمار . چته اینقدر بوق می زنی عوضی ؟ مگه نمی بینی جلویی نمی ره ؟!

 این موقع سال همه ی مردم دیوانه می شوند . در خیابان های تهران سگ صاحبش را نمی شناسد . براق کننده ی ماشین ظرفشویی ، بستنی زمستانی ، ماکارونی ، استون . باید یادداشت می کرد . همیشه باید یادداشت کند تا یادش نرود . مخصوصا با این حواس جمعی که دارد . اگر یادداشت می کرد لازم نبود اینقدر همه چیز را تکرار کند .  شش ، پنج ، چهار ، صفر . به چراغ راهنمایی خیره می شود . علامت PO خودنمایی می کند . از آینه ی وسط نگاهی به ماشین پشت سرش می اندازد . دیگر بوق نمی زند . براق کننده ی ماشین ظرفشویی ، بستنی زمستانی ، استون ... دوباره به چراغ راهنمایی نگاه می کند . آخری چی بود ؟ یادش نمی آید .

شما یک پیام صوتی دارید .

با تعجب نگاهی به صفحه ی موبایلش می اندازد .

- سلام بهار . نمایشگاه امسال همان جای همیشگی . پنجشنبه ی این هفته روز اول است از ساعت چهار بعد از ظهر اگر توونستی سه اونجا باش . امیدوارم ببینمت . بچه عقاب ها را برات کنار گذاشتم .قربانت . هویار

براق کننده ی ماشین  ظرفشویی ، هویار؟ بستنی زمستانی ، هویار ! ماکارونی ...، بغض می کند و بعد چراغ راهنمایی از نقطه ی قرمز رنگی به سطحی قرمز رنگ تبدیل می شود  . ماشین عقبی با یک بوق کوتاه به او می فهماند که چراغ سبز شده است . راه می افتد .

 هویار و لانه ی عقاب هایش . چقدر زود گذشت . آخرین باری که او را دیده بود با قهر ازش جدا شده بود . در کارگاهش ، خارج از شهر . کارگاه پر بود از نقاشی های بزرگ با قاب های چوبی ساده . نقاشی هایی با ابعادی نامانوس که هول به دل آدم می ریختند هر گوشه ی کارگاه ولو بودند . رو به روی بوم بزرگ نارنجی رنگی با خط های قهوه ای ایستاد . زیاد از نقاشی سر در نمی آورد ولی آن نقاشی انگار حرفی داشت .

- لانه های عقاب هستند . خاطرات بچگی . همیشه دلم می خواست بکشمشون . می دونی که ؟ یک چیزایی تا ثبت نشن آدم رو آزار می دن بعدش هم ثبت می شن همیشه آدم رو آزار می دن  . البته هنوز تموم نشده . ببین اینجا و اینجا و البته اون بالا کمی کار داره .

انگشتان سفید کشیده اش از گوشه ی نقاشی به بالای آن اشاره کرد . چند قدم عقب تر رفت و دوباره به لانه های ناتمام عقاب نگاه کرد . مجذوب صفحه ی وسیع نارنجی رنگ شده بود .

براق کننده ی ماشین ظرفشویی ، استون .... . بقیه را یادش نیامد. با دست راست محتویات کیفش را گشت . سیگار نداشت . سیگار هم به لیست خریدش اضافه کرد .  سیگار ، استون . . .  

چند وقت گذشته است ؟ انگار خیلی . هویار در ذهن او با خاطرات محوی ثبت شده است مثل خیلی آدم های دیگر ، از آن آدم هایی که مرتب می آیند و می روند و با چیزهایی که خودش هم نمی دانست چرا کنج ذهنش ماندگار می شوند .هویار  با یکسری لانه ی عقاب ناتمام ، با یکسری خاطرات آزار دهنده ی کودکانه ، با صدای شاملو ، با انگشتان سفید کشیده .

ای کاش ای کاش ای کاش

داوری داوری داوری

در کار درکار درکار

می بود .

همین طور که به نقاشی نیمه کاره زل زده بود سیگاری روشن کرد . صدای شاملو تمام فضای کارگاه را پر کرده بود . هویار کنار بخاری کوچکی نشسته بود و نگاهش می کرد . چراغی روشن نبود نور ضعیف بخاری صورتش را کمی روشن می کرد . روی چهارپایه ای نشسته بود و  از دور در تاریکی فقط سر سیگار سرخش می درخشید . دوباره به لانه ی عقاب ها نگاه کرد .

- بچه که بودم تا ماماناشون می رفتن پی غذا می رفتم بچه هاشون رو می دزدیدم . باورت می شه ؟

لبخند می زند و خاکستر سیگارش را کف کارگاه می  ریزد .

- الان که فکر می کنم می بینم عجب کار خطرناکی می کردم . البته عالم بچگی بود . بهار نمی دونم چرا در مورد اونها عذاب وجدان دارم ؟

- بهت نمی یاد . این شیطنت ها بهت نمی یاد . باور کن . به نظر من خیلی آرومی .

بچه عقاب نصفه کاره ای از درون لانه به او و هویار نگاه می کند .  یادش نمی آید . بقیه اش را یادش نمی آید .

رو به روی سوپر مارکت پارک می کند . وارد مغازه که می شود کمی هاج و واج همه چیز را نگاه می کند تا یادش بیاید برای چی آنجاست. یک بسته ماکارونی می خرد و باز می گردد .

یادش نمی آید چرا با قهر همه چیز تمام شده بود . هیچی یادش نمی آید . انگار یک قسمتی از فیلم را قیچی کرده باشند . انگار دکمه ی بازگشت را بچه ی شیطانی با خودکار خراب کرده باشد . فقط لانه های عقاب نیمه تمام یادش می آید . سرخی صفحه ی وسیع نارنجی رنگ آزارش می دهد . ساعت سه پنج شنبه؟ نه باید برود کتابخانه ، بعدش هم دندانپزشکی ، اصلا ترافیک است  ، کلی کار نصفه کاره دارد .

می داند که نمی رود . می داند که بهانه می آورد . با دستش محتویات کیفش را هم می زند . ناگهان یادش می آید سیگار نخریده است . با دست اشکهایش را پاک می کند . نه ! بچه عقاب ها را نمی خواهد . او پنج شنبه هیچ جا نخواهد رفت .

 

 

/ 23 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهشید

سلام. خوب می نویسی دوست عزیز اما معنای داستانک روز دیگر مبهم است.

کاغذ کاربن

ببين شوکا جان! اين داستان هات رو دوباره داري بلند مي نويسي ها! قد من نميرسه!

آیات زمینی ...

سلام شوکا ی عزیز من تمامی پستهای اینجا رو از گوگل رید می خونم گفتم بهت بگم که گاهی فرصت نمی کنم برات چیزی بنویسم ولی بگم که حتما می خونم گوگل رید برای هر پست تو اعلام می کنه که شوکا چیزی نوشته ولی بلاگفا هنوز در خم یک کوچه دور خودش دستی می کشه ممنونم [گل]

افسون کودک طبیعت

بچه که بودم دستانم را از دستان نگراني که مراقبم بود رها مي کردم و آرزويم بود که تنها يک بار هم که شده تنها از خيابان رد شوم حالا که ديگر نمي شود بچه بود و فقط مي شود عاشق بود از سر بچگي هرچه وسط خيابان زندگي سر به هوا مي دوم هيچ کس حاضر نمي شود دستم را بگيرد و براي لحظه اي حتي مراقبم باشد

ساناز

[گل]

سیدو

من پست قبلی را بسیار دوست داشتم

شاباجی خانوم

اومدم پست قبلی رو بخونم دیدم یکی جدید داری/. این راخوندم . حالا میرم قصه قبلی را بخونم/ خیلی خوب بود /

شاباجی خانوم

برای کاغذ کاربن بی حوصله ما خلاصه اشو بفرست. گناه داره. خوب خسته میشه

فرج برنا

اعترافی کنم: هر وقت می بینم بعضی شماره های در محضر التفات رفته لای آثار منتخب شوکا، سر خوش می شوم... [گل]